Strategia de dezvoltare

Strategia de dezvoltare locală comuna Grindu 2021 - 2027

Strategia de dezvoltare a comunei Grindu pentru perioada 2021-2027 prezintă acțiunile pe care administrația locală le va iniția pentru a crea condițiile necesare dezvoltării viitoare a comunei și releva proiectele și oportunitățile pe care ni le oferă intrarea României în Uniunea Europeana. Ca parte a comunității europene, comuna Grindu are nevoie de o viziune clara pentru a putea orienta eforturile proprii și de o strategie care să sublinieze rolul important ce revine valorificării potențialului de absorbție a fondurilor europene. O asemenea viziune, pe care, acum, suntem în măsura să o prezentăm cetățenilor comunei, are în vedere principalele direcții de dezvoltare pe care comuna ar trebui sa le urmeze.
   În calitate de primar al comunei Grindu sunt determinat să continuu şi în perioada 2021-2027 procesul de transformare a comunei într-o comunitate modernă, care să promoveze cu mândrie valorile europene, fie că vorbim de incluziune socială, dezvoltare durabilă sau accesul tuturor la educaţie şi sănătate. Astfel, vă invit să parcurgeţi această Strategie de Dezvoltare Durabilă ca pe o carte de vizită a comunei noastre şi ca o expresie a ambiţiilor unei comunităţi care priveşte optimist către un viitor european.

Neagu Neculai,
   Primarul comunei Grindu